7 Mart 2014 Cuma

S/Y NEDİR?

Tekne isimlerinin başlarında iki harften oluşan bir kod görünür. Büyük gemilerde, yatlarda hatta ve hatta ufak servis botlarında görebilirsiniz. Bu harfler ingilizce karşılıklarının baş harfleri olup adını duyduğunuz denizi aracını tanımlamanıza yardımcı olur.

S/Y Sailing Yacht - Yelkenli Yat
M/V Motor Vessel - Motorlu Deniz Aracı
M/S Motor Sailer - Motorlu Yelken
M/F Motor Ferry - Motorlu Feribot
M/T Motor Tanker - Motorlu Tanker
S/S Steam Ship - Buharlı Gemi
N/S Nuclear Ship - Nükleer Gemi

Görüldüğü gibi ilk harf deniz aracının hangi güçle (yelken, motor, buhar gibi) hareket ettiğini gösterirken ikinci harf geminin türünü (yat, gemi) gösterir.

Eğer teknenize ait bir servis botunuz var ise teknenin tipi her ne olursa olsun türkçe de Yardımcı Gemi anlamına gelen tender ile beraber 'Tender To' nun baş harfleri kullanılır. Böyle o botun hangi tekneye ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

T/T Gezi gibi. (en kısa zamanda servis botumuzun üzerine yazmamız gerekiyor.)

Askeriye de ise biraz daha farklı oluyor. Mesela TCSG Türkiye Cumhuriyeti Sahil Güvenlik botlarını TCG ise Türkiye Cumhuriyeti'ne ait gemiyi ifade ediyor. 

3 Mart 2014 Pazartesi

NELER ÇEKTİK?

Uzun zamandır hayalini kurduğumuz uzunyol teknesini geçtiğimiz Haziran ayında bulabilmiş ama aldıktan sonra bir türlü bürokratik engellerden kurtulamamıştık.

Çok araştırdık. Çok debelendik. Kimseye rüşvet vermeden ve yasadışı birşey yapmadan gerekli izinlerimizi aldık ve çok sevdiğimiz deniz yaşamına döndük. Yaşadıklarımız arkadaş çevresinde çokca konuşuldu. En sonunda bir gazetecinin kulağına gidince o da bunu haber yapmak istedi. Bizde 'hayır' diyemedik.

Birgün gazetesinde çıkan o haber...